Nejlepší vějíře na tanec a jak s nimi zacházet – doporučení tanečnice

Vějíře. Krásná a elegantní záležitost pro každo ženu i efektní doplněk pro tanec. Pokud s vějířem ale chcete tancovat, budete na něj mít poněkud jiné požadavky, než pokud jej budete mít jen na ovívání.

Jaký vějíř koupit na tanec

U vějíře na ovívání bude hlavní, aby se Vám líbil. Můžete se tak vyřádit v barevných kombinacích, ručním malování, krajkách, vyřezezávání… Vějíř si můžete vybrat např. z našich malovaných vějířů. Na tanec potřebujete vějíř pevnější, tužší, který se bude dobře otevírat a zavírat a nezlomí se při prvním pádu.Osobně mám nejlepší zkušenosti se španělskými vějíři, které na tomto eshopu prodávám jako Velké vějíře na flamenco a Střední vějíře na flamenco. Ty velké mají 31 cm a ty střední 27 cm. Pro vysoké české ženy mi připadají nejvhodnější ty velké, protože při stejné práci udělají větší efekt.

Samozřejmě, že s vějíři můžete tančit i jiné tance než flamenco. Odebírají je od nás česká divadla pro baletní představení i činohry. Choreografové totiž vědí, že tanečníci potřebují během představení vějíř tisíckrát zavřít a otevřít a že tyto vějíře to zvládnou. Vějíře na flamenco z Flamenco obchodu už tancovaly např. v:

 • Severočeské divadlo v Ústí nad Labem: balet Ledová královna
 • Národní divadlo moravskoslezské: balet Don Quijote
 • představení Mrtvé duše v Městském divadle Brno
 • Divadlo J.K. Tyla v Plzni
 • Městské divadlo v Mostě
 • činoherní inscenace Cyrano z Bergeracu – Moravské divadlo v Olomouci

Vějíře si už oblíbily i orientální tanečnice, obvykle pro španělsko-arabskou fúzi, jinak zvanou orientální flamenco.

Tancujete s vějíři ještě něco jiného, než flamenco, balet či orientální tanec? Určitě nám dejte vědět a pošlete fotku. 🙂

Alternativy k nejlepším vějířům

Dobré jsou též varianty velkých vějířů na flamenco s krajkou, které se v poslední době začínají dostávat i k českým tanečnícím, které chtějí být originální. Jde o stejný produkt, opatřený krajkovým zakončením. Krajka způsobí, že je vějíř tužší a manipulace s ním bude o něco těžší. Na tréninku byste tak byli v nevýhodě, ale na vystoupení jde o efektivní alternativu, která je pořád ještě velmi “ok”. 🙂

Možná trváte na malém vějíři – cca 23 cm. V tom případě vybírejte vějíře bez vyřezávání. Např. tento:

Údržba vějíře

Největší slabinou vějířů je osička – jakýsi středový šroubek, kterému ráda upadává hlavička. Jakmile upadne, chce to šikovného manžela, aby vymyslel nějakou náhradu. Jestliže raději nechcete zkoušet schopnosti Vašeho miláčka, nalepte si na osičku kousek kobercové pásky. Pak už neupadne.

Vějíře noste v pevném obalu. Pokud vějíř jen tak hodíte do tréninkové tašky vedle bot a tepláků, opět snížíte jeho životnost. Dobrý pomocník jsou naše ručně šitá pouzdra na vějíře.Vějíře samozřejmě nemají padáčky a když Vám spadnou na zem, mohou se rozbít, stejně jako se může rozbít Váš milovaný dřevěný Buddha, pokud s ním budete házet. (Prosím dosaďte si zde místo dřevěného Buddhy cokoli jiného ze dřeva, pokud se Vás přirovnání příliš nedotklo.) Proto radím: je-li pro Váše vystoupení vějíř nepostradatelný, mějte po ruce jeden náhradní ve stejném odstínu.

Pokud se jen odlepí textil od dřevěného dřívka, použijte sekundové lepidlo.

Jak naučit vějíř tancovat

Ze začátku asi bude vějíř tancovat spíš s Vámi než Vy s ním. Chce to trochu tréninku. Pro flamenco potřebujete dvě hlavní dovednosti:

1) otevírat a zavírat v jakékoli krkolomné pozici – tak, abyste vějíř vždy plně otevřeli a zase plně zavřeli na jeden pokus

2) kroucení neboli osmičky

Jak otevírat a zavírat? Každý si asi najde svůj grif, nicméně pro mě je základ:

 1. umístit vějíř doprostřed dlaně
 2. dát všechny čtyři prsty na jednu stranu vějíře, dva před osičku a dva za osičku. Malíčkem mírně tlačíme do posledního dřívka, aby se vějíř v žádném postavení nezavíral.
 3. palec mít vodorovně přiložený na dřívku vějíře – na tom, kterým se vějíř nedá otevřít 🙂 (Jsou jen vějíře do pravé ruky.) Palec udžujeme na svém místě za každé situace.
 4. Vějíř otevíráme lehkým pohybem zápěstí, které se zase po otevření vrátí zpět. Prsty při otevírání na chvíli vějíř opustí, zatímco palec vždy zůstává pevně na dřívku. Po otevření rychle zase dáme prsty zpět a malíčkem držíme vějíř otevřený.
 5. snažíme se, aby vějíře nelétaly a nepadaly na zem, aby nám dlouho vydržely 🙂

Další tipy najdete na YouTube, např. toto video. Bohužel většinou ve španělštině.

Přeji Vám dobrou koupi a hlavně, abyste se s vějířem rychle spřátelili a poslouchal Vás. 🙂

Aneta Suchomelová, tanečnice a provozovatelka eshopu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *