Býčí zápasy pro začátečníky – 1. díl

IMG_2278Autorka, Ing. Aneta Suchomelová, je obrovskou nadšenkyní do španělské, zejména andaluské kultury. Profesionálně se věnuje flamencovému tanci a jeho výuce, provozuje Flamenco obchod a Ateliér Son Rubias, pořádá naučné besedy pro školy a veřejnost, vyučuje komunikativní španělský jazyk a její nejoblíbenější formou cestování je tzv. turismo taurino, tedy cestování po býčích zápasech na nejrůznějších místech.


V prvním díle našeho kurzu býčích zápasů pro začátečníky se vžijeme do situace, kdy chceme na nějaké býčí zápasy jít, a povíme si, čím se vybavit a jak si koupit vstupenku.

Řekněme si na začátek, že v češtině používaný termín „corrida“ není úplně přesné označení pro býčí zápasy obecně. Corrida je tou nejznámější formou býčích zápasů, kde jsou všichni toreadoři kromě tzv. picadores nohama na zemi. Pak ale ještě existuje tzv. rejoneo, kde sedí matador na koni. A tímto španělská býčí kultura zdaleka nekončí. Můžeme se setkat i se sportovní disciplínou „recoIMG_1821rtes„, což je jakási gymnastika s býky. Gymnasté se buď běžícimu býkovi vyhnou záklonem (cambre) nebo přes něj přeskočí. A pak máme třeba svátky, kde se býk volně vypustí a lidé před ním utíkají. Nebo festivaly, kde se může kombinovat corrida a rejoneo. Popřípadě „novilladas„, kde figurují toreadoři začátečníci, nebo „clases prácticas„, což je více méně veřejný trénink studentů z toreadorských škol. V češtině je tedy výstižnější používat termín „býčí zápasy“. Ve španělštině se zkrátka říká „toros“ neboli býci. Místo, abyste řekli, že se Vám líbí corrida, řeknete „me gustan los toros“.

IMG_2252

Kam na býčí zápasy

I když jsou býčí zápasy pro mnohé symbolem Španělska, při Vaší dovolené ve Španělsku se s nimi spíše nesetkáte, respektive je potřeba štěstí. A nebo si dopředu zjistit termíny. Býčí zápasy se konají při příležitostech různých svátků a férií. V menších městech je několik zápasů („festejos“) do roka. Býčí sezóna ve Španělsku začíná v březnu ve Valencii při svátku Las Fallas a končí v říjnu či listopadu. Pro zjištění termínů můžete využít některý z „calendarios taurinos“ čili býčích kalendářů. Zápasy však nejsou naplánované příliš dlouho dopředu. Býčí agenda vypadá velmi plně, ale berte v úvahu, že zápasy jsou rozmístěny po celém Španělsku. Častější býčí zápasy najdeme např. v Madridu či Seville.

Jak a kam koupit vstupenku

Býčí aréna je rozdělena na dvě hlavní oblasti: sol (slunce) a sombra (stín). Někde najdeme i kombinaci „sol y sombra“. Obvykle můžete očekávat, že v zóně „sol“ na Vás bude celou dobu péct sluníčko, ale to není jediný rozdíl. Toreador se většinou snaží pracovat v oblasti před „palco de presidente“, což je místo pro prezidenta corridy, který řídí celý její průběh. Palco de presidente se nachází uprostřed dražší zóny „sombra“, takže i když akce začne až v deset hodin večer a sluníčko by Vám nevadilo, z levnější zóny „sol“ na to budete koukat z větší dálky.

Vstupenky do stínu však stojí dvakrát tolik. Jak na to vyzrát? Zjistěte si u okýnka, které „tendido“ (část) ze slunné části arény je nejblíže do dražší zóny „sombra“. Někdy se dokonce stává, že z takového místa uvidíte lépe než ti s nejdražšími vstupenkami, což je případ býčí arény v Granadě. Trochou snahy při doruzumívání v pokladně ušetříte spoustu peněz a po dvou býcích se už můžete těšit na stín i ve Vaší zóně.

Ceny vstupenek na pokladně se pohybují přibližně od 8 eur do 140 eur, což je výsledek mého soukromého pozorování. Záleží na druhu události. Začátečníkům doporučuji jít rovnou na „corrida de toros“, i když „novilladas“ jsou podstatně levnější. Kupte si lístek do slunce a stačí někam do zadu, za nejlevnější vstupné. Na poznání, zda se Vám býčí zápasy líbí nebo ne, to stačí. Lístek do takové nejlevnější zóny na pořádnou corrida de toros vyjde asi na 20 euro.

Před pokladnou se Vás pravděpodobně budou snažit odchytit profesionální nebo méně profesionální přeprodávači vstupenek („reventadores„). Ti obvykle nabízí lístky za vyšší ceny než pokladna, takže pokud pokladna ještě nevyprodala, spíše se jim vyhýbejte. Lístky na nejdražšího toreadora jménem José Tomás vykupují reventadores dopředu a pak je prodávají za dvojnásoné ceny i dráž. Stejně tak můžete koupit lístek dopředu na internetu, ale vždy se jedná opět o přeprodej při docela slušných maržích.

IMG_2271 IMG_5936 Sombra

Co s sebou a na sebe

PřipravteIMG_2276 se na to, že Vás čekají minimálně dvě hodiny docela nepohodlného sezení. Ve většině býčích arén, hlavně v těch starších, se sedí na cihličkách a docela blízko sebe. Pod zadek si lidé nosí polštářky „almohadillas„. Obvykle je můžete koupit od nějakého obchodníka před arénou za 2-3 euro, nebo si je za 2 euro pronajmout.

Nezapomeňte se natřít opalovacím krémem (pokud nejdete do stínu) a na hlavu si vezměte klobouk. To hlavně z praktických důvodů. Sluníčko bude pálit a nebude Vás bavit si celou dobu stínit rukou nebo vějířem.IMG_1858

Další věcí, která se velice hodí, je už zmíněný vějíř. Ten Vám pomůže se osvěžit, a navíc vypadá skvěle. Povinnou výbavou na býčí zápasy je bílý kapesníček. Hadrový nebo papírový, to je jedno, ale musí být bílý. Na co? Pomocí kapesníčku pak budete dávat najevo, když se Vám výkon toreadora či býka bude líbit. Ale o tom až v některém z dalších textů.

Na některé býčí arény se nosí svačinka. Zeptejte se dopředu, jestli na dané aréně bývá po třetím býkovi z šesti přestávka. Pokud ano, neváhejte si vzít malou přenosnou ledničku s vychlazeným pivem, zákusky a obloženými bagetkami – bocadillos. V průběhu přestávky můžete nějaké ty dortíčky nabídIMG_2430nout i kolem Vás. Na svačinu rozhodně nezapomeňte, protože když všichni kolem Vás najednou začnou šustit alobaly a Vy nic nevytáhnete, budete se cítit blbě a působit jako nezkušený býčí fanoušek. 🙂

Co se týče módy, na býčí zápasy se nosí slavnostnější oblečení. Pokud zrovna probíhá féria, můžete přijít v traje de flamenca (folklórní ženský oděv). Nebo se jakkoli slušněji oblečte. Lidé, po které jsou býčí zápasy součástí jejich identity, rádi nosí značky, které jsou spojovány s tradičními španělskými hodnotami (flamenco, býčí zápasy, koně). Mezi ně patří např. Piel de toro, Espagnolo, Dos hermanas, Maestranza… Mimochodem signalizačními produkty se zabývá má diplomová práce. Býčí móda také zahrnuje „pulseras taurinas“ (fuchsiové nebo červené náramky s býčí tématikou), kabelky připomínající „capote de torero“ (fuchsiová plachta, kterou používá toreador v jedné z částí corridy), puntíky a červenou a fuchsiovou barvu (barvy mulety a capote). Neberte však na sebe své nejlepší kousky, protože se může stát, že za Vámi někdo bude kouřit a sypat na Vás popel, nebo na Vás skončí nějaký dortíček. Pozor na minisukně, protože pravděpodobně budete celou dobu sedět s roztaženýma nohama, mezi nimiž budou záda osoby před Vámi. 😉

IMG_1811

IMG_5925IMG_5934 Marca Piel de toro


Nabízíme besedy o býčích zápasech, flamencu a cestování pro Andalusii pro školy, knihovny, kulturní domy aj. Viz Interaktivní beseda o býčích zápasech, Interaktivní beseda o flamencu a Interaktivní cestopis po Andalusii.

Autorkou textu a fotografií je Aneta Suchomelová. Kopírování či parafrázování částí textů je možné i bez souhlasu autorky, avšak pouze při řádném dodržení citačních norem – tedy při uvedení autora, odkazu na zdroj a data citování.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *