Průvodce světem bot na flamenco

IMG_0955Autorka článku, Ing. Aneta Suchomelová, je profesionální tanečnicí a lektorkou flamenca. Vzdělání  v podnikovém managementu a marketingu na MU v Brně zužitkovává podnikáním ve španělské kultuře. Provozuje Flamenco obchod, Ateliér Son Rubias, pořádá naučné besedy pro školy a veřejnost a vyučuje komunikativní španělský jazyk. Aktuálně vlastní 11 párů bot na flamenco a nezadržitelně jich stále přibývá.


Publikováno 7. 8. 2015. Poslední aktualizace: 3. 6. 2020


Boty na flamenco jsou světem samy o sobě. Jsou první věcí, kterou potřebujete, když se chcete flamencu věnovat. Vlastně na dlouhou dobu to může být Vaše jediné sportovní náčiní. Do bot na flamenco se vyplatí investovat čas i peníze, protože se stanou determinantem nejen Vašeho tanečního výkonu, ale i zdravotního stavu, a to tím víc, čím častěji budete trénovat. Vybrat si boty na flamenco není jako si koupit boty na ulici. Krom toho, že jsou krásným doplňkem, jsou boty na flamenco zároveň sportovním náčiním a hudebním nástrojem.

Pozor, vše, co se dále dočtete, jsou osobní postřehy, zkušenosti a názory. Neopírám se o výsledky vědeckých výzkumů (až na část o zdravotních aspektech podpatků u bot na flamenco) a Vaše zkušenosti mohou být úplně jiné, než ty moje. Pokud se tak stane nebo máte další zkušenosti, které by mohly být pro čtenáře zajímavé, prosím okomentujte článek. 🙂

Úvod do světa bot na flamenco

Nejprve se podívejme na nejlevnější boty na flamenco, které můžete sehnat. Obvykle je vyrábí, resp. prodívají různé nespecializované firmy, nabízející i boty na latinsko-americké tance a podobně. Místo kůže se u nich používá koženka a vyrábí se strojově, většinou v Číně. Obvykle budete moci mít jakoukoli barvu levných bot na flamenco, dokud bude černá. 🙂 Takovéto základní boty vyjdou na cca 1500 Kč i levněji, ale nečekejte od nich pohodlí ani zvuk. Konstrukce je „papírová“ a hřebíčků je poskromnu. Tuto kategorii bot nedoporučuji dámám se širšími nebo problematickými chodidly (problémy s příčnou klenbou, pronace, supinace, nestabilní kotníky…). Jsou dosti úzké a nemají žádnou výstelku, která by tlumila údery chodidlem do země.

Další nevýhodou nejlevnější kategorie bot na flamenco je, že hřebíčky nejsou zpracovány tak precizně jako u dražších bot. V praxi se můžete dostat do situace, kdy nedokonale uhlazeným hřebíčkem začnete ničit podlahu v tanečním sále a budete si muset boty přelepovat různými náplastmi. Některé boty navíc můžou mít černou gumovou podrážku, která na podlaze nechává šmouhy. Je možné, že Váš lektor flamenca dal do podlahy svého studia nemálo peněz a bude na škrábance i šmouhance nadmíru citlivý.

IM 7232

Lepší volbou je poloprofesionální varianta bot některého „vážného“ španělského výrobce, který udržuje tradiční ruční výrobu s použitím několika pomocných nástrojů, ale nikoli strojů. Boty na flamenco se vyrábí na zakázku podle individuálních potřeb a přání zákazníků, což umožnuje nekonečné možnosti jejich designu, ale také zvyšuje cenu. Dobré boty na flamenco se dají pořídit za cca 3 000 Kč, skvělé za necelých 5 000 Kč.

Profesionální, extra profesionální vs. poloprofi boty

Poloprofesionální boty se liší tím, že jejich podrážka je jednoduše nalepená, zatímco u profesionálních bot je ručně prošitá a může být i dvojitá. Můj osobní pocit z toho je, že boty na flamenco s ručním prošitím jsou konzistentnější. Ale především ručně šitá podešev zajistí delší životnost boty a to, že se Vám podešev při kumulovaném sportovním výkonu a pocení neodlepí. Pro začátky lepená podešev stačí. Aktivnější tanečníci ale vždy používají podešev ručně šitou.

zapato-nocosidozapato-profesional-cosido_1Tak a teď pozor, protože se dozvíte, proč ten pocit z konzistentnější boty. Ono to totiž není jen ručně prošitou podešví! O čem už výrobci tolik nemluví a co není na první pohled vidět, jsou materiály použité při výrobě. Bohužel jsem zatím měla možnost podrobně poznat jen výrobu bot na flamenco u Artefylu,  a tak nejsem schopna zaručit, že to tak dělají i ostatní značky, i když v Artefylu tvrdí, že ano. Abyste pochopili, o čem mluvím, je třeba se spolu se mnou do dílny Artefylu podívat a ukázat Vám pár interních botek s mýma rukama a trochu zručnějšíma rukama Juana Carlose:

Na poloprofesionální boty se používají levnější kartonové vložky (dole), zatímco na profesionální boty kožené (nahoře). Ve vložkách je vsunut kus pevné oceli, díky kterým je bota nezlomitelná. 🙂

Výroba bot na flamenco_Artefyl (Flamenco obchod)Výroba bot na flamenco_Flamenco obchod

Aby boty na flamenco nebyly jako Vaše boty na latinsko-americké tance, které po třech měsících tancování můžete zkroutit jako ponožky při ždímání, dává se do nich výstuž ze speciálního textilního materiálu: do špičky a další kus kolem paty a po bocích. Jedna značka bot na flamenco je tvrdší než druhá hlavně podle toho, jak tvrdou (tedy jak tlustou) výstuž používají. Na fotce vlevo vidíte připravené ručně nastříhané a sešité kůže podle některého z modelů značky. Ta zelená bude venku a hnědá uvnitř. A mezi ně obuvníci v Artefylu dávají pořádně tlustou textliní výstuž, která přijde ve tvaru půlměsíce taky do špičky. A díky tomu dělají boty Artefyl ten nejlepší zvuk techniky „punta“, jaký jsem kdy slyšela. 🙂 Aby obuvník byl schopen vyrobit boty v levnější variantě, i když pracné jsou prakticky stejně, použije u semiprofi bot tenčí, tedy levnější výstuž.

Nebo naopak, nabídne Vám tzv. acabado extra (zakončení boty extra nebo extra profi boty, fotka vpravo), kde je vystužení nikoli z textilu, ale opět z kůže, stejně jako vložka i celý zbytek boty. Kromě dobrého pocitu z kvalitní, ručně šité boty kompletně z kůže – k čemu je v praxi dobré mít celokožené extra profi boty na flamenco? Je to prosté. Když totiž spotíte karton, zůstane pořád stejně tvrdý, noze se nepřizpůsobí a bude Vám na místech, kde Vaše noha úplně nekopíruje tvar boty, dělat puchýře a otlaky. Ale pokud bude bota celá z kůže, po chvíli tréninku Vám změkne, obejme nožičku a bude přijemná a poddajná. 🙂 A pak zase ztvrdne, jako by se nic nedělo.

Výroba bot na flamenco_Flamenco obchodVýroba bot na flamenco_Flamenco obchod

A nakonec, profi a semiprofi boty se mohou lišit i kvalitou kůže. V Artefylu u profi bot používají opravdu nadstandartní, tlusté a pevné kůže. Pokud si vyberete poloprofesionální variantu (která je definována lepenou podešví), mohou Vaše boty být z kůže „normálnější“. Ale prý trochu záleží na rozhodnutí obuvníků.

Tedy, pro rekapitulaci, z jakých tříd bot na flamenco si mohu vybrat?

1) Levné boty na flamenco na zkoušku – do 1500 Kč, obecně příliš nedoporučuji, ale pokud si opravdu nejste jista, zda Vás flamenco chytne, je to podstatně lepší varianta než tenisky nebo dupat naboso. (Trpí tím hlavně kotníkové vazy.)

2) Poloprofesionální boty např. značek Don flamenco, Menkes…IMG_4029

3) Profesionální boty stejných značek

4) Profesionální boty dražších značek, které používají kvalitnější kůže, podestýlky pod vložky, podpatky z palisandru a další vychytávky. Do této kategorie bych zařadila Artefyl, Senovilla či Gallardo.

alegria-zapatos-hechos-a-mano-baile-flamenco-artefyl-charol

Jak se boty vyrábí

Pokud jste si nezvolili levnou koženkovou náhradu, vyráběly se Vaše botičky na flamenco ručně. A to zpravidla v rukách několika různých obuvníků, protože málokdo je dobrý na všechny procesy, kterými boty při výrobě prochází. Jednoduše tyto složité procesy popsat nelze. A dokud jsem to neviděla na vlastní oči, stejně jsem dodavatelům, kteří se mi to snažili vysvětlit po telefonu, nerozuměla. Něco o výrobě bot na flamenco už jste se dozvěděli výše. Tady přidám pro lepší představu pár vlastních fotek z dílny u Artefylu:

Výroba bot na flamenco_Flamenco obchodVýroba bot na flamenco_Flamenco obchodVýroba bot na flamenco_Flamenco obchodVýroba bot na flamenco_Flamenco obchod

Též se můžete podívat na video značky Don flamenco, zachycující ruční výrobu těchto bot:

Pokud Vám to nestačí, delší a podrobnější video má Gallardo.

Díky ruční výrobě bot existují nekonečné možnosti designu, ale zvyšují se náklady a lidský faktor způsobuje také drobné odchylky. Žádné dva páry bot nejsou stejné, nabídka barev kůží se v čase mění (rychleji než webové stránky výrobců), sem tam se něco povede lépe nebo hůře. Pokud máte možnost si boty osobně zkusit, dbejte, aby byly „rovné“ (nezpůsobovaly Vám pronaci nebo supinaci, tedy vychýlení chodidla dovniř nebo ven), aby byly dobře přibité hřebíčky (na omak hladce) a hlavně a by Vám padly velikostně, ale k tomu až později.

Jaký model?

Co si budeme povídat, nejdůležitější je, abyste své boty na flamenco milovaly a byly v nich rády. Proto přednostně vybírejte model, který se Vám líbí. Ze zdravotního a sportovního hlediska jsou lepší uzavřené, pevné boty než jejich elegantnější, otevřené varianty. Na flamenco. Otevřené varianty se používají na clásico espaňol (neboli když potřebujete udělat vysoké relevé, ale tolik nedupete).

Pokud jste doposud používali uzavřené varianty a chcete zkusit stejnou značku v otevřeném modelu, může se stát, že najednou budete mít o půl čísla menší nohu. Proberte to s výrobcem. Nebo prodejcem, který tomu rozumí. 🙂

Boty na flamenco červené_Flamenco obchodBoty na flamenco_Don flamenco_Flamenco obchod

Materiál? Barva?

Kůže je pevnější, ale semiš zase elegantnější a semišová bota je pohodlnější, více „papučovitá“. :) Lakovaná kůže se velmi hodí na pódium. Boty z lakované kůže jsou nápadnější.

Nejvíce se prodávají boty na flamenco v černé kůži. Poté v béžové kůži. Černé a béžové boty jsou základním vybavením každé tanečnice. Černé boty se hodí k jedné polovině šatníku a béžové k té druhé polovině. Další barvy už jsou naše rozmary. 🙂 Na botách na flamenco je skvělé, že je můžeme personalizvat podle našich nejdivočejších představ. A jak je příjemné, když nám pak na tanečním kurzu ostatní děvčata chválí boty!

Dejte si pozor u světlejších odstínů, na kterých je rychle vidět každý nechtěný dotyk druhé boty nebo jiného nežádoucího objektu, který nám naše botičky ušpiní.

Jakou velikost?

Boty na flamenco musí sedět perfektně. Jelikož se vyrábí v půl číslech a je možné objednat každou botu v jiné velikosti (přinejmenším na Flamenco obchodu), obvykle si vyberete boty, ve kterých Vás netlačí prsty, ani nepotřebujete ponožku. Mějte na paměti, že boty trochu povolí, ale ne do délky. Jakmile je několikrát spotíte, roztáhnou se do šířky a přizpůsobí se tvaru Vaší nohy. U některých tvrdých bot se dříve přizpůsobí Vaše noha, tak pozor na přílišnou tvrdost, která může zase dávat jistotu při tanci. Semiš se přizpůsobí více a rychleji než kůže a je pohodlnější. V žádném případě Vás však nesmí tlačit prsty! Jakmile začnete dupat, chodidlo se trochu posune a brzy byste přišly o nehet či chuť tancovat.

Vaše velikost se může u různých značek bot na flamenco lišit. To je dáno tím, že výrobci používají různé napínáky. Klasická forma Don flamenco má elegantní, užší špičku. (My ve Flamenco obchodu nabízíme i Don flamenco s kulatější špičkou.) Podobně úzké jsou boty od Begoňa Cervera. Naopak Artefyl Vám dá tolik prostoru na unavené a nateklé prstíky, že můžete mít u této značky o půl čísla menší velikost. Možná zjistíte, že Vám sedí některá skupina značek a jiná ne. Mně vyhovují Don flamenco, Artefyl, Senovilla a Begoňa Cervera, co se týče tvaru. Naopak nesedí mi Gallardo a Menkes.

Správnou velikost bot na flamenco můžete zjistit tak, že si nakreslíte obě chodidla a změříte jejich nejdelší vzdálenost. Délku stopy v centimetrech pak porovnáte s velikostní tabulkou značky, ve které si plánujete pořídit boty. Jak na takové měření, vysvětlujeme ve článku „Boty na flamenco – jak si vybrat velikost„.

alegria-zapatos-flamencos-hechos-a-mano-artefyl

Jakou šířku?

Jak už jsem zmínila výše, u bot Don flamenco si můžete zvolit kulatější špičku, pokud jen potřebujete větší komfort v přední části boty. Následující obrázek porovnává boty Don flamenco s kulatější a normální špičkou:

Don flamenco_kulatější a normální špičkaPokud Vám nestačí více místa pro prsty a máte obecně širší nohu, obvykle je možné objednat jednu či dvě šířky navíc. Pokud si zvolíte „+ 1 šířku“, bude šířka celé boty o jedno číslo větší. Neboli pokud si objednáte boty velikosti 39 a „+ 1 šířka“ variantě, jejich šířka bude odpovídat velikosti 40, ale délka boty zůstane stejná. U „+ 2 šířky“ varianty bude šířka o dvě čísla větší. Takto vypadá rozdíl mezi normální botou (nahoře) a botou „+ 1 šířka“.

Pokud nevíte, jestli potřebujete extra šířku, některé obchody Vám dovolí poslat obkreslené nohy a zjistí si to samy. Nebo Vám nohu obkreslí přímo v prodejně.

Don flamenco_Normální šířka a +1 šířka

Jaký podpatek?

Výška podpatku se u dámských bot pohybuje od 3 do 7 cm a u pánských bot na flamenco od 2 do 4 cm. Nejpoužívanější je podpatek o výšce 5,5 cm u ženských a 3,5 cm u pánských bot. Co se týčePodpatky bot na flamenco_Don flamenco_Flamenco obchod tvaru podpatku, nejčastější volba je podpatek „clásico“. Carrete je vykrojenější, a tím elegantnější, ale podle některých méně stabilní. Kubánský podpatek je nejpohodlnější a zdá se mi, že i „více dupe“, protože má větší údernou plochu.

Ze zdravotního hlediska platí čím nižší a tlustší podpatek, tím lépe, a to vzhledem ke:

– stabilitě kotníku

– menšímu tlaku na zakřivení zad, které vzniká v reakci na přenesení váhy vpřed. Vyšší podpatek více přispívá k bolesti beder, se kterou se flamencoví tanečníci často potýkají

– velikosti úderné plochy nohy, která absorbuje nárazy. Čím více absorbují chodidla, tím méně vibrací se dostane do zad

Fyzioterapeuti Vás tedy pochválí, když si vyberete kubánský podpatek o výšce 3,5 cm. Ten ale pro řadu z nás nění esteticky přijatelný, a tak je třeba dělat kompromisy mezi krásou, zdravím a sportovním výkonem. A taky tím, na jaké podpatky jste zvyklé v běžném životě.

Výše jsem zmínila, že se najednou může změnit Vaše číslo, pokud přejdete z uzavřeného do otevřeného modelu. Totéž se ale může stát, i pokud jste doposud tancovala v podpatku 5,5 cm a nyní z praktických důvodů chcete jen 3,5 cm. Vaše třicet osmičky Vám pravděpodobně s tímto nižším podpatkem budou trochu větší – jednoduše proto, že se musí použít jiný napínák.

Materiál podpatku? Běžně se podpatek u bot na flamenco vyrábí z bukového dřeva (haya). Někteří výrobci nabízejí podpatky z dražšího palisandru – palo santo de India (Dalbergia latifolia)m-cubano-palosanto, který se používá při výrobě kytar nebo např. kastanět. Boty na flamenco s podpatkem z palisandru jsou tak opravdovým hudebním nástrojem. Ve Flamenco obchodu nabízíme boty značky Artefyl s podpatkem z palisandru.

Zvukově jsem různé podpatky bot na flamenco porovnala na tomto videu:

Co je komfort extra?

Don flamenco nabízí “komfort extra”. Jak to udělají? Standardně je bota vypolstrována vložkou, která jde od paty po konec podelné klenby. Když si trochu připlatíte, dostanete delší vložku až k bříškům chodidel. Rozhodně doporučuji. Nakonec ta trocha pohodlí navíc přijde levněji než kupované přídavné vložky. A Vaše příčná klenba bude vděčná.

Artefyl má větší polstrování standardně. Begoňa Cervera je podle mě vypolstrovaná až moc a bota se tak zmenšuje. Menkes snad nepolstruje vůbec. Senovilla má kratší vložky, stejně jako standardní Don flamenco.

Jak funguje objednávka? A reklamace?

V koupi bot na flamenco máte dvě možnosti:

a) Koupíte si některé z bot, které máme skladem

Skladem standardně míváme cca 80 párů bot na flamenco. Tuto možnost doporučuji, pokud jsou to Vaše první boty a nejste si jisti velikostí. Pokud si totiž objednáte boty skladem, můžete je nepoužité vrátit, pokud Vám nebudou sedět. Boty skladem vyexpedujeme během pár dní jako jakékoli jiné zboží.

Nevýhoda pochopitelně je, že skladem nenajdete vše, co byste si představovali – nebo to prostě není ve Vaší velikosti. Problém nastane, když máte nožku větší než 41 nebo nadměrně širokou – v tom případě nezbývá než než se uchýlit k druhé možnosti.

Všechny boty skladem naleznete zde.

Váháte-li mezi dvěma velikostmi, můžete si objednat a zaplatit klidně dva páry bot a jedny pak pošlete zpět. Samozřejmě ale zkoušejte boty na silonku, než si vyberete. 🙂

b) Objednáte si boty na zakázku

V tomto případě si můžete vymyslet, cokoli Vás napadne. Začněte volbou modelu, u kterého si pak navolíte materiál, barvu, druhou barvu, podpatek… Když budete postupně přidávat varianty produktu, uvidíte, kolik Vás různé vychytávky budou stát.

Po obdržení objednávky po Vás budeme chtít zálohu 50 % ceny na účet. Zbytek doplatíte dobírkou, nebo taky převodem – těsně před obdržením bot. Od objednávky budete mít botky na sobě do 3 měsíců. S příplatkem za poštovné do 6 týdnů. Kromě potřeby chvíli čekat je jasnou nevýhodou výroby na zakázku to, že to je výroba na zakázku. 🙂 Tudíž nesedící boty nelze vrátit.

Za zpracování zakázkové výroby se nic nepřiplácí. Don flamenco na zakázku najdete zde a Artefyl zde.

Jak se o boty starat

Boty na flamenco noste nejlépe v pytlíčku s oddělenými přihrádkami. Když jsou boty spolu, navzájem se obíjí. A to zejména boty kožené, na kterých je obití rychle vidět.Personalizovaný pytlíček a boty Don flamenco_Flamenco obchod

Následující instruktážní video nechť si pustí jen ten, kdo má smysl pro humor. 🙂

Velmi důležité je boty nechat po tréninku aspoň 15 minut vyvětrat, aby uschly od potu, který vysouší kůži a způsobuje její tvrdnutí. Ve ztvrdnuté kůži se časem mohou objevit praskliny, podobně jako na kůži lidské. Na ztvdlou kůži údajně pomáhá obyčejný tělový krém. Osobně jsem ale boty na flamenco dlouho nikdy ničím nemazala ani neimpregnovala, ale vždy jsem se snažila v nich nechodit po venku, hlavně ne po různých kočičích hlavách nebo štěrku, protože v protekční vrstvě podrážky („filis“), se snadno otisknou všechny nerovnosti. Až po mnoha letech jsem objevila, že ten zázračný balzám na kůži, který prodávají na každé akci na brněnském výstavišti, je na flamencové botičky velmi dobrý a občasným nabalzámováním dokáže zachránit boty před popraskáním. 🙂

Po čase bude třeba vzít boty do opravny obuvi. U nás na boty na flamenco bohužel zatím nejsou zvyklí, proto je nejlepší vzít boty na výlet do Španělska a nechat si vyměnit filis a doplnit hřebíčky. Mi se osvědčila opravna obuvi El rápido poblíž Plaza Trinidad v Granadě. Popřípadě přímo výrobci bot na flamenco, kteří nabízejí i opravy, nejen svých značek. Dbejte na to, aby měli zkušenost s botami na flamenco, protože v „nezkušené“ opravně můžete místo filisu obdržet jakousi gumovou podrážku a už se v botách nikdy neotočíte (vlastní zkušenost).

Některé úkony jako zašití zapínání nebo vyměnění vložky zvládnou i u nás. Obecně dobré boty na flamenco (kožené, s prošitou podrážkou) vydrží s pár opravami 5 i víc let při docela intenzivním tancování. Když rozložíte investici na celou dobu životnosti bot, nejsou boty na flamenco až takový náklad. 🙂

Boty na flamenco na ulici

Časem možná zjistíte, že boty na flamenco jsou ty nejkrásnější, nejpohodlnější, zkrátka nejúžasnější a nejkvalitnější boty ve Vaší sbírce. A dokonce si je můžete sama navrhnout! A tak možná, stejně jako já, vzdáte snahu koupit perfektní boty v nákupním centru, protože tam buď nemají Vaši velikost, nebo mají příliš vysoký podpatek, nebo špatnou barvu, nebo Vás trochu tlačí prsty v úzké špičce… a jsou vždy pohodlné, nebo krásné, ale nikdy obojí! 😀 A začnete uvažovat, že by bylo fajn si nechat na zakázku vyrobit boty na flamenco pro nošení na ulici.

Žádný problém. Nevím, o výrobci bot na flamenco, který by Vám nějakou verzi těchto bot na ulici nenabídl. „Nějakou verzí“ myslím úpravu podrážky. Don flamenco dělá boty na flamenco na ulici stejně jako ty na tanec, akorát bez hřebíčků. Zůstane Vám tak na nich dosti citlivý protiskluzový filis. Ale žádný strach. Až filis zničíte, můžete si jej snadno nechat vyměnit v opravně obuvi za něco podobného. A to i v ČR! Pokud si zvolíte boty na ulici bez hřebíčků, není třeba nechávat si ručně prošít podrážku. Pokud to jde, volte lepenou, tudíž semiprofi kvalitu. Třeba takto mohou vypadat Vaše Don flamenco do divadla:

Artefyl dává na boty na ulici rovnou vhodnější gumovou podrážku (viz nekvalitní pracovní foto níže). Nevýhodou u Artefylu ale je, že ty nejkrásnější modely Vám nedokáží udělat v semiprofi kvalitě s lepenou podrážkou, protože by se jim to při složitosti boty nevyplatilo. Tím se buď zužuje výběr, nebo poněkud zvyšuje finanční náročnosti. Ale vězte, že tyhle boty nikdy v životě nezničíte. :))

Boty na flamenco Artefyl_na ulici

To je vše, co mě k botám na flamenco napadlo. Vlastní postřehy, doplňující otázky nebo cokoli Vás napadne pište do komentářů ke článku.

Přeji jen příjemné zkušenosti s Vašimi botičkami. 🙂


Prodej bot na flamenco v rámci Flamenco obchodu, ručně šité tašky na boty na flamenco

Autorkou textu je Aneta Suchomelová (flamencoostrava.cz, spanelstinaostrava.cz). Kopírování či parafrázování částí textů je možné pro nekomerční účely i bez souhlasu autorky, avšak pouze při řádném dodržení citačních norem – tedy při uvedení autora, odkazu na zdroj a data citování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *